Jak mawiają – przezorny zawsze ubezpieczony…

Gdyby przyszło nam rozpatrywać co może być najcenniejszym dobytkiem jaki jest w posiadaniu typowego mieszkańca Polski to na pewno na czołowym miejscu znajdzie się dom lub mieszkanie. Choć jest to majątek trwały to również i on nie jest odporny na zniszczenie. Zresztą pełny dorobek życia jest skumulowany w mieszkaniu. Latami kolekcjonowane rekwizyty, meble, sprzęt RTV i AGD, nie zapominając również o gigantycznych zasobach jakie wydawane są na renowacje. Mimo tego konkretnym ludziom okresami przytrafiają się wypadki losu, które potrafią zmarnotrawić lata wyrzeczeń i przemienić w proch kompletny inwentarz który posiadamy. Coś takiego jak ogień, wichura, włamanie to trafy, o których raz za razem słyszymy – że przydarzyły się komuś innemu, a przecież próbujemy o nich nie rozmyślać w ufności, że nam się coś takiego nigdy nie przytrafi.

Żeby ustrzec się przed efektem tego rodzaju fatum najlepiej by było po prostu ubezpieczyć dom (sprawdź też: http://mariona.bytom.pl/post/dmuchaj-na-zimne-ubezpieczenie-mieszkania). Wielkość polisy jaką z początku przyjdzie uiścić zależna jest od korporacji ubezpieczeniowej oraz zasięgu polisy. O czym warto pamiętać to precyzyjnie przeanalizować to co się sygnuje. Czasem nawet trzeba zweryfikować definicję jakiegoś zdarzenia bo może się wykazać iż to jak my je interpretujemy odbiega od definicji uznanej przez ubezpieczyciela w umowie.

By sformułować wielkość składki trzeba ponadto znać wartość dobytku, czyli oszacować wartość apartamentu. Samo zapewnienie o wartości ze strony zabezpieczanego nie wystarczy, zwykle oczekiwane jest dopełnienie procesu wyceny nieruchomości (tutaj więcej), jakiego składnikiem jest uzbieranie odpowiedniej dokumentacji dla celów wyceny. Firma ubezpieczeniowa może brać swego biegłego, którego prześle do nas w zamiarze skalkulowania wartości mieszkania, na którą to wartość będzie ono ubezpieczone. Może również wezwać o dostarczenie operatu szacunkowego (dokument stanowiący ekspertyzą biegłego o wartości nieruchomości) a wówczas będziemy przymuszeni przeprowadzić wycenę na swój rachunek. Będzie to jednakowoż mało pokaźny nakład w porównaniu z tym ile można stracić jeśli z naszym mieszkaniem stanie się coś złego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.