Polskie Boże Narodzenie

Ten powszechny zgiełk dokoła świąt Bożego Narodzenia nie ma zawsze pozytywnego oddziaływania na to w jaki sposób właściwie preferowalibyśmy spędzać te kilka dni w roku. Zrazu nawet od listopada z jakiejkolwiek strony atakują nas świąteczne promocje i dekoracje w marketach, na sklepowych regałach ląduje coraz więcej produktów o symbolice świątecznej, jednak mimo tego jednoznaczna przewaga z nas wolałaby w trakcie świąt Bożego Narodzenia schować się w domu oraz spędzić je tylko w gronie najbliższej rodziny.

Generalnie w Polsce do wigilijnego stołu siadają raczej wyłącznie członkowie najbliższej rodziny, a zatem rodzice z dziećmi jak również czasami dziadkowie. Czasem, zwłaszcza gdy jakaś rodzina jest rozrzucona po całej Polsce, podczas świąt przybywają również do domu inni członkowie rodziny rezydujący w odleglejszych rejonach kraju. Niekiedy Boże Narodzenie jest jedną z nielicznych okazji w ciągu całego roku gdy dziadkowie mają ewentualność pobycia przez kilka dni z własnymi wnukami mieszkającymi niekiedy paręset kilometrów od nich. Dobrze bąknąć tutaj także o osobach, które na stałe przebywają za granicą. Było w naszej historii sporo fal emigracji, a naturalnie święta Bożego Narodzenia są tą specjalną okolicznością, która powoduje iż do kraju wracają emigranci całymi rodzinami żeby kilka dni radować się przebywaniem w gremium najukochańszych.

W trakcie świąt Bożego Narodzenia można odnieść wrażenie, że polskie miasta poniekąd zamarły bo konkretna przewaga Polaków optuje za przeżywaniem ich we własnym lokum. Jeżeli zrazu chcą się z niego ruszyć to ewentualnie z zamysłem zajrzenia do najbliższej rodziny aby sobie winszować i obdarować upominkami dzieci. Tego rodzaju familijne spotkania pozwalają znakomicie doświadczyć nastrojowość niniejszych dni. Najczęściej wizytuje się rodzinę zamieszkującą najbliżej, w promieniu parunastu kilometrów od własnego domu. Podobne rodzinne święta przemijają pod znakiem przejadania przygotowywanych w znaczącej mierze bożonarodzeniowych specjałów kulinarnych i oglądania tv, bądź na debatach z dawno nie widzianymi swojakami.

Ubiegłymi laty cokolwiek jednakowoż zainicjowało się zmieniać w podejściu do przeżywania świąt, wszakże raczej przypisuje się to do ludzi samotnych oraz młodych. Otóż popularne stają się od jakiegoś okresu czasu wyjazdy na okres świąt w góry lub do tropikalnych państw by ogrzać się odrobinę i odetchnąć od zimowej pogody. Taka forma spędzania świąt Bożego Narodzenia to jednakże jedynie margines ponieważ mimo wszystko Polacy to naród niezwykle prorodzinny oraz wybierający tradycyjne rozwiązania w kwestii spędzania Bożego Narodzenia.

Proponuję przeczytać także: http://www.zadi.wroclaw.pl/2017/11/przemyslenia-w-zwiazku-z-nadchodzacymi-swietami

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.